Home / Fixed Inductors / CTLQ1812NF-222J
CTLQ1812NF-222J
Central Technologies
Product No:
CTLQ1812NF-222J
Description:
2.2MH 30MA SMD WW INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 40 @ 252kHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 2.2 mH
Material - Core -
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
DC Resistance (DCR) 50Ohm Max
Current Rating (Amps) 30 mA
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1812
Frequency - Self Resonant 1.3MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz