Home / Fixed Inductors / CTLQ1812NF-560J
CTLQ1812NF-560J
Central Technologies
Product No:
CTLQ1812NF-560J
Description:
56UH 200MA SMD WW INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 35 @ 1MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 56 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
DC Resistance (DCR) 1.7Ohm Max
Current Rating (Amps) 200 mA
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1812
Frequency - Self Resonant 9.3MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 MHz