Home / Fixed Inductors / CTLQ1812NF-561J
CTLQ1812NF-561J
Central Technologies
Product No:
CTLQ1812NF-561J
Description:
560UH 70MA SMD WW INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 40 @ 796kHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 560 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
DC Resistance (DCR) 14.5Ohm Max
Current Rating (Amps) 70 mA
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1812
Frequency - Self Resonant 2.7MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz