Home / Fixed Inductors / CTLQ1812NF-5R6M
CTLQ1812NF-5R6M
Central Technologies
Product No:
CTLQ1812NF-5R6M
Description:
5.6UH 500MA SMD WW INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 30 @ 1MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 5.6 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
DC Resistance (DCR) 470mOhm Max
Current Rating (Amps) 500 mA
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1812
Frequency - Self Resonant 33MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 MHz