CTLQH3KSF-101N
Central Technologies
Product No:
CTLQH3KSF-101N
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
100UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTLQH3KSF
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 100 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.142" L x 0.138" W (3.60mm x 3.50mm)
DC Resistance (DCR) 1.2Ohm Max
Current Rating (Amps) 90 mA
Height - Seated (Max) 0.091" (2.30mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 7MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 kHz