Home / Fixed Inductors / CTLV2510SF-100M
CTLV2510SF-100M
Central Technologies
Product No:
CTLV2510SF-100M
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
1008
Batch:
Datasheet:
Description:
10UH SMD POWER INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTLV2510SF
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 10 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
DC Resistance (DCR) 535mOhm
Current Rating (Amps) 540 mA
Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1008
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 630mA
Inductance Frequency - Test 1 MHz