Home / Fixed Inductors / CTLV2512SF-1R0N
CTLV2512SF-1R0N
Central Technologies
Product No:
CTLV2512SF-1R0N
Description:
1.0UH SMD POWER INDUCTOR
Type -
Series CTLV2512SF
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 1 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
DC Resistance (DCR) 50mOhm
Current Rating (Amps) 2.16 A
Height - Seated (Max) 0.049" (1.25mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1008
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.25A
Inductance Frequency - Test 1 MHz