Home / Fixed Inductors / CTLV3010ASF-3R3N
CTLV3010ASF-3R3N
Central Technologies
Product No:
CTLV3010ASF-3R3N
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
1212
Batch:
Datasheet:
Description:
SMD SHLDED POWER INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTLV3010ASF
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 3.3 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1212 (3030 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
DC Resistance (DCR) 165mOhm
Current Rating (Amps) 990 mA
Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1212
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.08A
Inductance Frequency - Test 1 MHz