Home / Fixed Inductors / CTLV3012SF-3R3N
CTLV3012SF-3R3N
Central Technologies
Product No:
CTLV3012SF-3R3N
Description:
3.3UH SMD POWER INDUCTOR
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 3.3 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
DC Resistance (DCR) 130mOhm
Current Rating (Amps) 1.65 A
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1212
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.62A
Inductance Frequency - Test 1 MHz