Home / Fixed Inductors / CTLV3015SF-6R8N
CTLV3015SF-6R8N
Central Technologies
Product No:
CTLV3015SF-6R8N
Description:
6.8UH SMD POWER INDUCTOR
Type -
Series CTLV3015SF
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 6.8 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
DC Resistance (DCR) 235mOhm
Current Rating (Amps) 1.17 A
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1212
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.2A
Inductance Frequency - Test 1 MHz