Home / Fixed Inductors / CTLV4012ASF-2R2N
CTLV4012ASF-2R2N
Central Technologies
Product No:
CTLV4012ASF-2R2N
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
1616
Batch:
Datasheet:
Description:
2.2UH SMD POWER INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Wirewound
Series CTLV4012ASF
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 2.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1616 (4040 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
DC Resistance (DCR) 60mOhm
Current Rating (Amps) 2.07 A
Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1616
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.71A
Inductance Frequency - Test 1 MHz