Home / Fixed Inductors / CTLV4015SF-2R2M
CTLV4015SF-2R2M
Central Technologies
Product No:
CTLV4015SF-2R2M
Description:
2.2UH SMD POWER INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTLV4015SF
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.2 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
DC Resistance (DCR) 54mOhm
Current Rating (Amps) 2.07 A
Height - Seated (Max) 0.067" (1.70mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1616
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.34A
Inductance Frequency - Test 1 MHz