Home / Fixed Inductors / CTLV4015SF-4R7M
CTLV4015SF-4R7M
Central Technologies
Product No:
CTLV4015SF-4R7M
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
1616
Batch:
Datasheet:
Description:
4.7UH SMD POWER INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTLV4015SF
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 4.7 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1616 (4040 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
DC Resistance (DCR) 100mOhm
Current Rating (Amps) 1.44 A
Height - Seated (Max) 0.067" (1.70mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1616
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.62A
Inductance Frequency - Test 1 MHz