Home / Fixed Inductors / CTLV4015SF-4R7N
CTLV4015SF-4R7N
Central Technologies
Product No:
CTLV4015SF-4R7N
Description:
4.7UH SMD POWER INDUCTOR
Type -
Series CTLV4015SF
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 4.7 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
DC Resistance (DCR) 100mOhm
Current Rating (Amps) 1.44 A
Height - Seated (Max) 0.067" (1.70mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1616
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.62A
Inductance Frequency - Test 1 MHz