Home / Fixed Inductors / CTLV4018SF-1R5N
CTLV4018SF-1R5N
Central Technologies
Product No:
CTLV4018SF-1R5N
Description:
1.5UH SMD POWER INDUCTOR
Type -
Series CTLV4018SF
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 1.5 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
DC Resistance (DCR) 37mOhm
Current Rating (Amps) 2.88 A
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1616
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 3.15A
Inductance Frequency - Test 100 kHz