Home / Fixed Inductors / CTLV4018SF-2R2M
CTLV4018SF-2R2M
Central Technologies
Product No:
CTLV4018SF-2R2M
Description:
2.2UH SMD POWER INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 5
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Type -
Series CTLV4018SF
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.2 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
DC Resistance (DCR) 47mOhm
Current Rating (Amps) 2.43 A
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1616
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.7A
Inductance Frequency - Test 100 kHz