Home / Fixed Inductors / CTLV4026SF-101N
CTLV4026SF-101N
Central Technologies
Product No:
CTLV4026SF-101N
Description:
SMD POWER INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTLV4026SF
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 100 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
DC Resistance (DCR) 1.38mOhm
Current Rating (Amps) 450 mA
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 520mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz