Home / Fixed Inductors / CTLV5020SF-4R7M
CTLV5020SF-4R7M
Central Technologies
Product No:
CTLV5020SF-4R7M
Description:
4.7UH SMD POWER INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 4
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Type -
Series CTLV5020SF
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 4.7 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
DC Resistance (DCR) 60mOhm
Current Rating (Amps) 1.98 A
Height - Seated (Max) 0.087" (2.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 2020
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.43A
Inductance Frequency - Test 100 kHz