Home / Fixed Inductors / CTLV5040SF-6R8N
CTLV5040SF-6R8N
Central Technologies
Product No:
CTLV5040SF-6R8N
Description:
6.8UH SMD POWER INDUCTOR
Type -
Series CTLV5040SF
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 6.8 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
DC Resistance (DCR) 50mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.7 A
Height - Seated (Max) 0.165" (4.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 2020
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 3.42A
Inductance Frequency - Test 100 kHz