Home / Fixed Inductors / CTLV6020SF-100N
CTLV6020SF-100N
Central Technologies
Product No:
CTLV6020SF-100N
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
2424
Batch:
Datasheet:
Description:
10UH SMD POWER INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTLV6020SF
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 10 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2424 (6060 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
DC Resistance (DCR) 130mOhm
Current Rating (Amps) 1.44 A
Height - Seated (Max) 0.087" (2.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 2424
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.89A
Inductance Frequency - Test 100 kHz