Home / Fixed Inductors / CTLV6020SF-4R7N
CTLV6020SF-4R7N
Central Technologies
Product No:
CTLV6020SF-4R7N
Description:
4.7UH SMD POWER INDUCTOR
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 4.7 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
DC Resistance (DCR) 58mOhm
Current Rating (Amps) 2.07 A
Height - Seated (Max) 0.087" (2.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 2424
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.7A
Inductance Frequency - Test 100 kHz