Home / Fixed Inductors / CTLVC4018F-101M
CTLVC4018F-101M
Central Technologies
Product No:
CTLVC4018F-101M
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
100UH SMD POWER INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTLVC4018F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 100 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
DC Resistance (DCR) 1.5Ohm Max
Current Rating (Amps) 340 mA
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 410mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz