Home / Fixed Inductors / CTLVC4018F-3R6M
CTLVC4018F-3R6M
Central Technologies
Product No:
CTLVC4018F-3R6M
Description:
3.6UH SMD POWER INDUCTOR
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 3.6 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
DC Resistance (DCR) 75mOhm
Current Rating (Amps) 1.71 A
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.89A
Inductance Frequency - Test 100 kHz