Home / Fixed Inductors / CTLVC4026F-4R7N
CTLVC4026F-4R7N
Central Technologies
Product No:
CTLVC4026F-4R7N
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
1616
Batch:
Datasheet:
Description:
SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Type -
Series CTLVC4026F
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 4.7 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1616 (4040 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
DC Resistance (DCR) 60mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.62 A
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1616
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.62A
Inductance Frequency - Test 100 kHz