Home / Fixed Inductors / CTLVC5020F-1R2N
CTLVC5020F-1R2N
Central Technologies
Product No:
CTLVC5020F-1R2N
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
2020
Batch:
Datasheet:
Description:
1.2UH SMD POWER INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTLVC5020F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 1.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2020 (5050 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
DC Resistance (DCR) 21mOhm
Current Rating (Amps) 3.42 A
Height - Seated (Max) 0.087" (2.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 2020
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 4.32A
Inductance Frequency - Test 100 kHz