Home / Fixed Inductors / CTLVC5020F-5R6N
CTLVC5020F-5R6N
Central Technologies
Product No:
CTLVC5020F-5R6N
Description:
5.6UH SMD POWER INDUCTOR
Type -
Series CTLVC5020F
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 5.6 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
DC Resistance (DCR) 82mOhm
Current Rating (Amps) 1.8 A
Height - Seated (Max) 0.087" (2.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 2020
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.84A
Inductance Frequency - Test 100 kHz