Home / Fixed Inductors / CTLVC5020F-6R8M
CTLVC5020F-6R8M
Central Technologies
Product No:
CTLVC5020F-6R8M
Description:
6.8UH SMD POWER INDUCTOR
Type -
Series CTLVC5020F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.8 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
DC Resistance (DCR) 90mOhm
Current Rating (Amps) 1.62 A
Height - Seated (Max) 0.087" (2.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 2020
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz