Home / Fixed Inductors / CTLVC5040F-100M
CTLVC5040F-100M
Central Technologies
Product No:
CTLVC5040F-100M
Description:
10UH SMD POWER INDUCTOR
Type -
Series CTLVC5040F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 10 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
DC Resistance (DCR) 60mOhm
Current Rating (Amps) 1.98 A
Height - Seated (Max) 0.165" (4.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 2020
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.52A
Inductance Frequency - Test 100 kHz