Home / Fixed Inductors / CTLVC5040F-3R0M
CTLVC5040F-3R0M
Central Technologies
Product No:
CTLVC5040F-3R0M
Description:
3.0UH SMD POWER INDUCTOR
Type -
Series CTLVC5040F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 3 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
DC Resistance (DCR) 26mOhm
Current Rating (Amps) 3.15 A
Height - Seated (Max) 0.165" (4.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 2020
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 4.32A
Inductance Frequency - Test 100 kHz