Home / Fixed Inductors / CTLVC6020F-2R2N
CTLVC6020F-2R2N
Central Technologies
Product No:
CTLVC6020F-2R2N
Package:
2424
Description:
2.2UH SMD POWER INDUCTOR
Type -
Series CTLVC6020F
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 2.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2424 (6060 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
DC Resistance (DCR) 34mOhm
Current Rating (Amps) 3.2 A
Height - Seated (Max) 0.087" (2.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 2424
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 4.2A
Inductance Frequency - Test 100 MHz