Home / Fixed Inductors / CTLVC6028F-1R0N
CTLVC6028F-1R0N
Central Technologies
Product No:
CTLVC6028F-1R0N
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
2424
Batch:
Datasheet:
Description:
1.0UH SMD POWER INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTLVC6028F
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 1 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2424 (6060 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
DC Resistance (DCR) 13mOhm
Current Rating (Amps) 4.68 A
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 2424
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 6.84A
Inductance Frequency - Test 100 kHz