Home / Fixed Inductors / CTLVC6028F-6R0M
CTLVC6028F-6R0M
Central Technologies
Product No:
CTLVC6028F-6R0M
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
2424
Batch:
Datasheet:
Description:
6.0UH SMD POWER INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTLVC6028F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 6 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2424 (6060 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
DC Resistance (DCR) 45mOhm
Current Rating (Amps) 2.52 A
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 2424
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.97A
Inductance Frequency - Test 100 kHz