Home / Fixed Inductors / CTLVC6045F-221N
CTLVC6045F-221N
Central Technologies
Product No:
CTLVC6045F-221N
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
220UH SMD POWER INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Wirewound
Series CTLVC6045F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 220 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
DC Resistance (DCR) 1.3Ohm Max
Current Rating (Amps) 340 mA
Height - Seated (Max) 0.185" (4.70mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 730mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz