Home / Fixed Inductors / CTLVC6045F-4R5M
CTLVC6045F-4R5M
Central Technologies
Product No:
CTLVC6045F-4R5M
Description:
4.5UH SMD POWER INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Wirewound
Series CTLVC6045F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 4.5 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
DC Resistance (DCR) 31mOhm Max
Current Rating (Amps) 3.51 A
Height - Seated (Max) 0.185" (4.70mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 6.03A
Inductance Frequency - Test 100 kHz