Home / Fixed Inductors / CTLVC8040F-3R3M
CTLVC8040F-3R3M
Central Technologies
Product No:
CTLVC8040F-3R3M
Description:
3.3UH SMD POWER INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTLVC8040F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 3.3 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
DC Resistance (DCR) 15mOhm
Current Rating (Amps) 5.4 A
Height - Seated (Max) 0.165" (4.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 6.75A
Inductance Frequency - Test 100 kHz