Home / Fixed Inductors / CTLVC8040F-4R7M
CTLVC8040F-4R7M
Central Technologies
Product No:
CTLVC8040F-4R7M
Description:
4.7UH SMD POWER INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTLVC8040F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 4.7 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
DC Resistance (DCR) 18mOhm
Current Rating (Amps) 4.95 A
Height - Seated (Max) 0.165" (4.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 5.4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz