Home / Fixed Inductors / CTLVH2010F-4R7N
CTLVH2010F-4R7N
Central Technologies
Product No:
CTLVH2010F-4R7N
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
0806
Batch:
Datasheet:
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTLVH2010F
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 4.7 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0806 (2016 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
DC Resistance (DCR) 308mOhm Max
Current Rating (Amps) 960 mA
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0806
Frequency - Self Resonant 25MHz
Current - Saturation (Isat) 1.2A
Inductance Frequency - Test 1 MHz