Home / Fixed Inductors / CTLVH2010F-6R8N
CTLVH2010F-6R8N
Central Technologies
Product No:
CTLVH2010F-6R8N
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
0806
Batch:
Datasheet:
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTLVH2010F
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 6.8 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0806 (2016 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
DC Resistance (DCR) 438mOhm Max
Current Rating (Amps) 820 mA
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0806
Frequency - Self Resonant 19MHz
Current - Saturation (Isat) 960mA
Inductance Frequency - Test 1 MHz