Home / Fixed Inductors / CTLVH2012F-4R7N
CTLVH2012F-4R7N
Central Technologies
Product No:
CTLVH2012F-4R7N
Package:
0806
Type -
Series CTLVH2012F
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 4.7 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0806 (2016 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
DC Resistance (DCR) 270mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.2 A
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0806
Frequency - Self Resonant 26MHz
Current - Saturation (Isat) 1.4A
Inductance Frequency - Test 1 MHz