Home / Fixed Inductors / CTLVH2510F-220M
CTLVH2510F-220M
Central Technologies
Product No:
CTLVH2510F-220M
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
1008
Batch:
Datasheet:
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTLVH2510F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 22 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
DC Resistance (DCR) 1.05Ohm Max
Current Rating (Amps) 500 mA
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1008
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 630mA
Inductance Frequency - Test 1 MHz