Home / Fixed Inductors / CTLVH2512F-3R3M
CTLVH2512F-3R3M
Central Technologies
Product No:
CTLVH2512F-3R3M
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
1008
Batch:
Datasheet:
Description:
SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTLVH2512F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 3.3 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
DC Resistance (DCR) 155mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.65 A
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1008
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.1A
Inductance Frequency - Test 1 MHz