Home / Fixed Inductors / CTLVH2512F-3R3N
CTLVH2512F-3R3N
Central Technologies
Product No:
CTLVH2512F-3R3N
Package:
1008
Type -
Series CTLVH2512F
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 3.3 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
DC Resistance (DCR) 155mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.65 A
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1008
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.1A
Inductance Frequency - Test 1 MHz