Home / Fixed Inductors / CTLVH3012F-220M
CTLVH3012F-220M
Central Technologies
Product No:
CTLVH3012F-220M
Description:
SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
Mfr Central Technologies
Type Wirewound
Series CTLVH3012F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 22 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.118" L x 0.106" W (3.00mm x 2.70mm)
DC Resistance (DCR) 795mOhm Max
Current Rating (Amps) 700 mA
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 7MHz
Current - Saturation (Isat) 1.2A
Inductance Frequency - Test 1 MHz