Home / Fixed Inductors / CTLVH3012F-4R7M
CTLVH3012F-4R7M
Central Technologies
Product No:
CTLVH3012F-4R7M
Description:
SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
Mfr Central Technologies
Type Wirewound
Series CTLVH3012F
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 4.7 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.118" L x 0.106" W (3.00mm x 2.70mm)
DC Resistance (DCR) 195mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.5 A
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 20MHz
Current - Saturation (Isat) 2.5A
Inductance Frequency - Test 1 MHz