CTM1F-1R2M
Central Technologies
Product No:
CTM1F-1R2M
Description:
1.2UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 25 @ 7.9MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 1.2 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)
DC Resistance (DCR) 180mOhm Max
Current Rating (Amps) 590 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 150MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz