CTM1F-390M
Central Technologies
Product No:
CTM1F-390M
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
39UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Molded
Series CTM1F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 45 @ 2.5MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 39 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)
DC Resistance (DCR) 3.6Ohm Max
Current Rating (Amps) 125 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 22MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.5 MHz