CTM1F-561J
Central Technologies
Product No:
CTM1F-561J
Description:
560UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 30 @ 790kHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 560 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)
DC Resistance (DCR) 46Ohm Max
Current Rating (Amps) 35 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 5MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 790 kHz