CTM1F-680K
Central Technologies
Product No:
CTM1F-680K
Description:
68UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 50 @ 2.5MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 68 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)
DC Resistance (DCR) 6.7Ohm Max
Current Rating (Amps) 92 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 15MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.5 MHz