CTM1F-820K
Central Technologies
Product No:
CTM1F-820K
Description:
82UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 197
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Features -
Q @ Freq 50 @ 2.5MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 82 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)
DC Resistance (DCR) 7.3Ohm Max
Current Rating (Amps) 88 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 14MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.5 MHz