CTM1F-R039K
Central Technologies
Product No:
CTM1F-R039K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
.039UH AXIAL MOLDED INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Molded
Series CTM1F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 40 @ 25MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 39 nH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Active
Material - Core Phenolic
Size / Dimension 0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)
DC Resistance (DCR) 40mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.9 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 825MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 25 MHz